Az előzőekben pár kérdéssel zártam az írásomat, a továbbiakban ezeket fogom taglalni és kicsit kifejteni. Próbálok röviden tömören fogalmazni, mert ez elég száraz tud lenni, de talán az alapvetések így is érthetőek lesznek.
Csak a magyar keresi a pénzt. A német megérdemli “Geld verdienen”, a francia nyeri “gagner d’argent”, az amerikai csinálja “to make money”, az angol aratja “to earn money”, a magyar pedig keresi, vagy talál vagy nem, ez a magyarok sorsa.”
Nagyon szeretem André Kostolány írásait olvasni és szerintem a fenti idézet valahogy nagyon jól jellemzi a magyarságot és úgy gondolom itt az ideje, hogy felzárkózzunk a többi nemzethez. A világ különböző pontjain más más pénzeszközöket használnak az emberek, viszont mindenhol közös a funkciója, törvényes fizetőeszköz, amelynek értéke van, és az emberek elismerik. A valuta kifejezés a pénz fizikai formájára utal, míg a deviza az "virtuális" számlapénzre. Általánosságban elmondható, hogy a deviza váltás olcsóbb mint a valuta és talán manapság már nem is nagyon divat pénzt váltani, ha külföldre utazunk, hanem valamilyen pénzügyi applikációban csak pár kattintással váltunk, vagy csak szimplán használjuk a bankkártyánkat külföldön és a bank, majd kiszámolja az adott vételi és eladási árfolyamokon, hogy mennyit is kell fizetnünk.
A jegybanki alapkamat egy adott ország irányadó kamata, mellyel az ország központi bankja, jegybankja az ország gazdaságát szabályozni tudja. A bankok is ehhez igazodnak, tehát ha ez emelkedik, akkor a betéti kamatok, és a hitelkamatok is emelkednek. A kettő közötti különbség a bankok nyeresége, azaz a hitelkamatok mindig magasabbak, mint a betéti kamatok.
A problémák akkor kezdődnek, ha megjelenik az infláció, a pénz folyamatos gyengülése, vagy az árak emelkedése. Jelenleg minden deviza és valuta az amerikai dollárhoz van kötve, azaz, ha a dollár inflálódik akkor minden inflálódik. (Korábban mindent az aranyhoz kötöttek, csak valakik ezen a változtatáson nagyon sok pénzt kerestek és keresnek a mai napig is. Ezért van az, például, hogy az ingatlanok erős inflációs környezetben is jobban megőrzik az értéküket.) Ha a befektetésed nem tudja legyőzni az inflációt, akkor az nem is befektetés!
Az utóbbi időben nagyon felkapottak lettek a kriptovaluták, használható a kriptodeviza kifejezés is, azonban valójában mindkettő virtuális pénzt jelent, a kriptodeviza kifejezéssel arra szoktak utalni, hogy ezek az eszközök a hagyományos devizákhoz hasonlóan funkcionálhatnak.
Amit mindenkinek ismernie kellene, az a kamatos kamat. Ha a befektetésed kamatozik és azt visszaforgatod, akkor az új nagyobb befektetésed még többet kamatozik és így tovább, és így tovább. Fontos, hogy a befektetésnek idő kell és akkor lesz igazán hatékony... A következőkben már szemléltető példákat hozok.