Mondhatnám, hogy azért választottam a közgazdász pályát, hogy pénzügyileg tudatos legyek, de sajnos ez nem így van. Ez időközben alakult ki, ahogy egyre több emberrel találkoztam, beszéltem. Sajnos tény, hogy az emberek nem szeretnek a pénzügyeikről beszélni. Ha gazdag vagy és beszélsz róla, azt mondják nagyzolsz és irigykednek rád, ha szegény vagy akkor lesajnálnak, vagy éppen szégyenled. Ha meg rákérdezel, akkor meg jogosan felmerül a kérdés, hogy te mit turkálsz mások zsebeiben?Az utóbbi időben a világ abban az irányba ment el, hogy mindenki a legszebbet és a legjobbat mutatja a közösségi médiában, ezáltal sokakban szorongást, frusztráltságot okozva, holott az egész csak egy színjáték. Szóval nem egyszerű eset.

Már kiskorukban a gyerekeket arra kellene oktatni, hogy tudatosan álljanak a pénzhez, tudják az alapokat, hogy hogyan működik a világ. Én végigjártam a szamárlétrát, de még a felsőfokú tanulmányaim során is csak kevés olyan ismeretet szereztem, aminek az életben gyakorlati haszna van. Tanultam statisztikát, pénzügyet, könyvelést, és habár minden terület bővíti a rálátást az életre, gyakorlati haszna nem sok van, hiszen ha elkezdesz dolgozni ott úgyis programok vannak, amiket az első pár hónapban a már tapasztalt kollégák fognak megtanítani, hogy hogyan kell használni. (persze az alap összefüggéseket látni kell, de ez idővel ígyis úgyis kialakul)

Sajnos az emberek buták, mindent elhisznek amit a TV-ben hallanak, vagy amit egy internetes influencer mond nekik. Persze egyszerűbb ez, mint gondolkodni, én adom a pénzt a felelősséget meg vállalja a "híresség", ja várjunk csak NEM!!! , az én farommal verik a csalánt. A legfontosabb dolog a pénzügyi világban:

Senki nem tud semmit!!! Senki sem tudja, hogy mi lesz holnap! Ha valaki esetleg mégis tudja, akkor az félrevezető információt fog adni, hogy a belőlünk profitálhasson. Sajnos így működik a világ, a profit mindenek felett. Valahogy csak el kell szedni a tudatlan emberek pénzét, hogy annak a kevés tehetősnek még jobb lehessen, nem? Szóval mint Micimackó:

"Gondol, gondol, gondol..."

Emlékezzünk csak vissza a svájci frank alapú hitelek bedőlésére. Aki esetleg nem tudná, kitalálták, hogy a svájci frank alapon kell felvenni a hitelt, mert az stabil. Tényleg így volt, a gond csak az, hogy a forint amiben az emberek a fizetésüket kapják az annyira nem volt stabil (most sem az).

Ne mondja nekem azt senki, hogy aki tanult alap pénzügyi ismereteket az ezt nem látta át (nem igazán tanítanak ilyet, ez is lett a vége). Mondjuk tény, hogy senkinek sem célja, hogy mi értsünk a pénzhez, vagy azt tudatosan kezeljük. De az alapvető probléma az emberekkel van, aki akar fejlődni az tanul, utánajár, olvas, gondolkodik.

Mik azok, amikkel mindenkinek tisztában kellene lenni? Hogyan működik a pénz? Mi a különbség a valuta és a deviza között? Mi jelent a jegybanki alapkamat? Hogyan keres rajtunk pénz a bank? Mit jelent a hitelkamat és a betéti kamat? Mit jelent a kamatos kamat? Mi az az infláció? Mit jelent az hogy részvény, vagy akár az hogy kriptovaluta? (Miért nem inkább kriptodeviza?) Mibe érdemes fektetni a pénzem?  Ezekkel a kérdésekkel folytatom a következő bejegyzésben...

 

Címkék: tanulás gondolkodás infláció részvény deviza profit kamatos kamat alapkamat hitelválság hitelkamat valuta buta emberek betéti kamat svájci frank hitel pénzügyi tudatosság kriptovaluta zsebben turkálás senki nem tud semmit

A bejegyzés trackback címe:

https://hirnihorni.blog.hu/api/trackback/id/tr4618752110

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása