A korábbiakban már írtam a DCA befektetési modellről, most egy kicsit át akarok nyargalni a tradingre, magyarul a kereskedésre. Ez általában a különböző brókercégeknél tőkeáttétel formájában történik, ez egyfajta hitel, amikor a brókercég a mi pénzünket úgy kezeli, mintha 30x annyi lenne. Ez jó, egyrészről, mert gyorsan lehet vele keresni, azonban rossz is lehet, ha az árfolyam velünk szemben indul el. Ezzel egyidőben a bróker egy fedezetet, úgynevezett margint is zárol a számlán. Ha a pénz elfogy a számlánkról, akkor először figyelmeztetnek, majd utána zárják a poziciókat és csak a fedezet marad meg, illetve lehet, hogy annak csak egy része. Lényeg, hogy a fedezettel próbálják a tőkénket védeni. Európában szabályozott brókerek esetében már 1:30hoz tőkeáttétel engedélyezett, szabályozatlan brókerek esetében ez lehet 1:500, vagy akár 1:1000 is. Tehát minél nagyobb a tőkeáttétel annál kisebb fedezet szükséges, azonban a lehetséges nyereség vagy veszteség is annál nagyobb. Na és ez az, ami az embereket vonzza, gyorsan sok pénzt keresni. Viszont hiába a tőkeáttétel ha valaki csak 100$-t akar kockáztatni, úgy hosszú idő amíg összejön a lambóra való.
1. Prop firm: A mostani trading időszak újítása, az úgy nevezett prop firm-ek. Ez úgy működik, hogy befizetsz egy kisebb összeget és azért egy nagyobb számlát kapsz, amin ha profitot érsz el, akkor az egy része a cégé (általában 10-30%) a másik része a tiéd. De persze van benne csavar, előtte egy vagy több lépésben csak demo számlát kapsz, hogy bizonyítsd, hogy jó kereskedő vagy és itt sokan elvéreznek, mert korlátozva van, hogy mekkora lehet a visszaesés a számlán napon belül, illetve összesen. Van aki szereti, van aki azt mondja, hogy inkább gyűjtögess és saját tőkével próbálkozz. Nekem tetszik, mert viszonylag kis összegért, ha ügyes vagy nagy tőkét tudsz elérni, amivel ha eléred a kifizetést, akkor nagyon sokat tud rajtad dobni. Persze, utána érdemes félretenni és egy nagyobb tőkét építeni.
2. A trend a barátod: Tudom elcsépelt szöveg, de fontos, jobb a tömeggel együtt menni, mint a széllel szemben pisilni. Számomra a gond, hogy gyakran nem tudom mi a trend, hiszen több idősík van, lehet hogy a magasabbon emelkedő, az alacsonyabban eső. Na itt kell eldönteni, hogy milyen idősíkon akarunk kereskedni. Ami még segíthet a trend megállapításban, hogy összekötöm a völgyeket és a csúcsokat. Ha szép a trend emelkedő trendben a völgyek és a csúcsok is emelkednek, eső trendben pedig csökkennek. Ha kevésbé ideális akkor emelkedőben legalább a völgyek emelkednek, esőben pedig a csúcsok. Ilyen esetben a emelkedésnél a csúcsok egy szinten szoktak lenni, ami egy erős ellenállást jelez, illetve ezzel rajzolódik ki egy háromszög alakzat, aminek általában az a vége, hogy az ellenállás áttörésre kerül. Lefelé ugyanez csak fordítva. A völgyeket és a csúcsokat össze is lehet kötni (így lesz a trendvonal), viszont ez nem olyan, hogy nem nézhet be alá vagy fölé az árfolyam, ez számomra inkább csak a trend irányt mutatja, de addig él a trend irány amíg az előző emelkedésnél völgy, esésnél csúcs áttörésre nem kerül. (mint a záróvonal, néha átmész rajta autóval)
3. Az árfolyam sosem fordul egy centen. Nincs olyan, hogy gondol egyet és jaj, most már megyek vissza, ott valamilyen jelentős szint van, és a szintet általában többször megnézi. Ha sokszor megnézi előbb utóbb elgyengül a szint és átviszi.
4. A fák nem nőnek az égig. Az árfolyamok sem tudnak a végtelenségig emelkedni, egy idő után jön a korrekció. Az a megfigyelésem, hogy minél meredekebb az emelkedés annál valószínűbb a korrekció. Minél gyorsabb volt az emelkedés a korrekció is annál gyorsabb.
5. Zárások: Ami a legfontosabb, hogy hol zárnak a gyertyák, minél magasabb idősíkú gyertya hol zár. Ha emelkedésben a zárással egy korábbi csúcsot átvisz és felette zár, akkor valószínűleg folytatódik az emelkedő trend. Ha viszont visszahúzzák a szint alá, akkor várható egy korrekció, ami jó eséllyel az előző szintet fogja tesztelni. Itt jön a dolog szépsége, ha pl.: napi zárásnál van egy ilyen visszahúzás nagy kanóccal, akkor jó eséllyel a korábbi napi szinteket fogja tesztelni.
Hoztam egy példát:
NZD/CAD napos és hetes grafikon, érezhető, hogy a korábbi hosszú távú trend belassult és emelkedő korrekció, vagy trendforduló várható. Fehér színnel jelöltem a heti gyertya zárását, amit az árfolyam három hete tesztel (3-as pont teljesül), de nem tudja átvinni. Milyen érdekes, hogy a napos zárás pont úgy sikerült, hogy a napos szint felett, illetve a hetes szint felett. Tehát a zárások hosszú kanóccal történnek és mindig a szint felett zárunk. (5-ös pont teljesül) Korábban eső trend volt, ami nagyon sokáig tartott, tehát várható a forduló (4-es pont teljesül). Amit még látni kellene, hogy a 0,81899-et átviszi az árfolyam (napos szint, sárgával jelölve), ezzel új csúcsra megy, ha ez bekövetkezik azzal megvan a 2-es pont is. Az 1-es pont pedig, hát nyitni kell egy számlát és ott bekötni. Akkor ez most tuti? Természetesen nem. Lehet hogy mindezek ellenére az árfolyam megy tovább lefelé, hiszen az volt a hosszabb távú trend, akkor mit lehet tenni? Újabb pozíciókat lehet nyitni a napi és heti szinteknél. Ennek két módja van, vagy teszünk be pending ordert és akkor tuti bemegy, vagy csak egy jelzést, és ha jó a zárás (5-ös pont szerint), akkor benyitni. Ha viszont olyan heves esés lenne, hogy a szintek alatt zár, akkor érdemes mindent mínuszban lezárni, hiszen az új völgyeket jelenti ami a 2-es pont szerinti hosszú távú trend folytatódását. Mit lehet tenni, ha az árfolyam elindul és megérinti a 0,81899-et. Megint attól függ, hogy milyen a zárás, ha a szint megfogja, akkor ajánlott a pozíció egy részét nyereségben lezárni, ha magasabban zár, akkor folytatódik a megkezdett trendforduló, így még lehet hagyni futni. Ennyi a titok, összességében olcsón venni és drágán eladni. Innentől a lényeg csak a gyakorlás.